Lista Lekarzy wykonujących daną usługę
Celem wizyty ginekologicznej jest anatomiczna i czynnościowa ocena narządu rodnego. Obejmuje ona szczegółowo zebrany wywiad, badanie ginekologiczne na fotelu ginekologicznym oraz badanie USG sondą dopochwową i/lub przezbrzuszną. USG ginekologiczne to nieinwazyjne badanie pozwalające ocenić narząd rodny - błonę śluzową jamy macicy, trzon i szyjkę macicy, a także jajniki i zatokę Douglasa. Pozwala również zdiagnozować różnego rodzaju patologie i choroby narządu rodnego, dzięki czemu można rozpocząć odpowiednie leczenie.
Kiedy wykonać USG?
Specjalista może zalecić wykonanie USG w sytuacji podejrzenia wad rozwojowych narządu rodnego bądź zmian chorobowych u pacjentki. Zaleca się również przeprowadzenie badania w następujących sytuacjach:
- krwawienie z dróg rodnych,
- infekcje,
- dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza,
- zaburzony cykl miesiączkowy.
Kontrolne badanie powinno mieć miejsce co najmniej raz w roku w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Natomiast w trakcie ciąży USG powinno być wykonane:
- w I trymestrze (pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży),
- w II trymestrze (pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży),
- w III trymestrze (pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży),
- po 40 tygodniu ciąży.
Jakie choroby może wykryć USG?
Podczas badania specjalista może zdiagnozować następujące przypadłości:
- mięśniaki,
- torbiele jajników
- polipy jamy macicy
- zespół policystycznych jajników,
- zmiany nowotworowe,
- niewłaściwą budowę tkanek czy mięśni miednicy.
Jak przebiega badanie USG?
Podczas USG lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę wysyłającą sygnały ultradźwiękowe, które przechodzą przez tkanki, a następnie są przetwarzane na obraz. Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga również specjalnych przygotowań.