Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

USG ginekologiczne Wrocław

Jednym z badań diagnostycznych zlecanych kobietom w ramach profilaktyki chorób ginekologicznych jest badanie USG ginekologiczne. Jakie są wskazania do wykonania USG u ginekologa? Jak przygotować się do badania i jak ono przebiega?

Lista Lekarzy wykonujących daną usługę

Wskazania do USG ginekologicznego

USG ginekologiczne pozwala uzyskać obraz organów wewnętrznych, w tym przypadku żeńskich organów płciowych – jajników, jajowodów i macicy. Oceniając uzyskany obraz, lekarz może wykryć różne nieprawidłowości, w tym choćby niewłaściwą grubość endometrium, polipy czy mięśniaki. Stąd też lekarze rekomendują, aby ginekologiczne badanie USG wykonywać kontrolnie co 1-2 lata. Podejrzenia lekarza po przeprowadzeniu wywiadu czy konieczność potwierdzenia diagnozy nie są jedynymi przypadkami, gdy wykonuje się USG ginekologiczne.

Przykładowe wskazania do badania USG ginekologicznego:

  • diagnostyka niepłodności – kilkukrotne wykonanie USG u ginekologa w połączeniu z innymi badaniami (głównie monitorowaniem stanu hormonów) pozwala określić, czy i kiedy dochodzi do owulacji;
  • krwawienie z dróg rodnych – badanie USG ginekologiczne przeprowadza się, gdy pacjentka zgłasza krwawienie, które nie jest związane z krwawieniem miesiączkowym, również zaburzenia cyklu menstruacyjnego są przesłanką do wykonania tego badania;
  • weryfikacja wczesnej ciąży – badanie ginekologiczne USG sondą dopochwową jest dokładniejsze niż badanie sondą przezbrzuszną i pozwala sprawdzić, czy ciąża przebiega w prawidłowy sposób, potwierdzić mnogość ciąży, czy wykluczyć ciążę pozamaciczną.

Badania USG ginekologiczne mają też zastosowanie w przypadku niezidentyfikowanych bólów miednicy mniejszej lub podbrzusza oraz konieczności weryfikacji położenia wkładki wewnątrzmacicznej.

Jak wygląda USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne może zostać wykonane m.in. metodą dopochwową (USG transwaginalne) lub metodą przez powłoki brzuszne. Wykonanie każdego z wymienionych badań nie wymaga od pacjentki szczególnych przygotowań (poza higieną miejsc intymnych). Jednocześnie dopochwowe badanie USG ginekologiczne wiąże się z koniecznością opróżnienia pęcherza. Odwrotne zalecenia pacjentka otrzymuje, gdy umawia się na USG przez powłoki brzuszne – wówczas pęcherz powinien być pełen, bo dzięki temu narządy rodne są lepiej widoczne.

Dopochwowe badanie USG u ginekologa wykonuje się za pomocą specjalnej głowicy – ginekologia wymaga użycia podłużnych głowic, w rezultacie czego różnią się one od głowic stosowanych w badaniu USG np. brzucha. Jak wskazuje nazwa, badanie dopochwowe polega na umieszczeniu głowicy w pochwie – pacjentka kładzie się na leżankę i ugina kolana. Rezultatem jest obraz, który lekarz interpretuje i dołącza do dalszej diagnostyki. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie jest bolesne.

USG przez powłoki brzuszne polega na przyłożeniu głowicy do dolnej części powłok brzusznych. To badanie również jest bezbolesne, a do tego nieinwazyjne.

USG ginekologiczne – komfortowa atmosfera w Ginvita

U wielu pacjentek badania USG ginekologiczne wywołują obawy i szereg pytań. W Ginvita doskonale wiemy, że USG ginekologiczne może być źródłem stresu. Właśnie dlatego rozwiewamy wątpliwości pacjentek i dbamy o ich dobre samopoczucie. Każdą pacjentkę otaczamy opieką i zapewniamy jej maksymalny komfort. Doświadczeni ginekolodzy oraz nowoczesny sprzęt – to właśnie sprawia, że warto nam zaufać.