Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Położnictwo i ginekologia

Oferujemy pełną opiekę ginekologiczną i położniczą. Badania laboratoryjne, mikrobiologiczne, genetyczne.

Ginekologia

to jedna z dziedzin medycyny, która obejmuje profilaktykę i leczenie dolegliwości związanych z żeńskim układem płciowym, w celu przeciwdziałania rozwojowi takich chorób, jak rak piersi czy rak szyjki macicy. Wśród najczęściej diagnozowanych przypadłości należy wymienić nieprawidłowości krwawień miesięcznych związanych z zaburzeniami miesiączkowania, stany zapalne pochwy i nowotwory narządów rodnych. Ginekolog zajmuje się również antykoncepcją oraz kompleksową diagnostyką przyczyn niepłodności i wykryciem ewentualnych zmian w jajowodach, jajnikach i macicy.

Co obejmuje ginekologia?

Ginekologia to bardzo szeroka specjalizacja, która zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i leczeniem dolegliwości żeńskich narządów rodnych oraz piersi. Zapobieganie pojawianiu się bądź rozwojowi dolegliwości ginekologicznych jest możliwe przede wszystkim dzięki wykonywaniu okresowych badań diagnostycznych, którym powinna się poddawać każda kobieta, która skończyła 16-17. rok życia, rozpoczęła współżycie lub której towarzyszą bolesne miesiączki bądź bóle dolnej partii jamy brzusznej niezwiązane z menstruacją.

Badania diagnostyczne

Pierwszym etapem badania ginekologicznego jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu dotyczącego objawów i chorób występujących w przeszłości oraz w rodzinie. Pacjentka powinna poinformować o występowaniu krwawień, swędzenia, pieczenia, tkliwości wokół pochwy czy bólu w obrębie narządów rodnych. Ginekolog zada również serię pytań związanych z cyklem miesiączkowym - wiek menarche, data rozpoczęcia ostatniej menstruacji, długość i regularność cyklu.

Badania ginekologiczne

powinny być wykonywane co najmniej raz w roku w ramach badań diagnostycznych. Oprócz wywiadu obejmują także:

USG dopochwowe

polega na wprowadzeniu głowicy ultrasonografu do dróg rodnych w celu obejrzenia miednicy, macicy oraz narządów rodnych. Badanie najlepiej wykonać kilka dni po menstruacji.

Cytologię

- Cytologię - wymaz pobierany jest z błony śluzowej szyjki macicy. Pierwsze badanie wykonuje się około 25. roku życia bądź po rozpoczęciu współżycia.

USG jamy brzusznej

wykonywane w przypadku kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia lub w trakcie trwania ciąży.

USG 3D/4D

pozwala w przestrzenny sposób zobrazować płód. Badanie przeprowadza się po 18. tygodniu ciąży.

USG piersi

badanie powinno być wykonywane w pierwszej fazie cyklu.

Mammografię

jest to radiologiczna metoda badania piersi, którą zaleca się pacjentkom po 40. roku życia.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej kliniki Ginvita Clinic. Oferujemy naszym pacjentkom całościową opiekę zdrowotną, po to by czuły się bezpiecznie i komfortowo.