Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

USG dopochwowe

Badanie USG dopochwowe (transwaginalne) jest wykonywane w gabinecie ginekologicznym. Korzystając z obrazowania, ginekolog może ocenić stan układu rodnego pacjentki i potwierdzić ciążę w I trymestrze. Jak przygotować się do badania USG sondą dopochwową? Jakie są wskazania do wykonania tego badania przez ginekologa?

Lista Lekarzy wykonujących daną usługę

USG dopochwowe – wskazania i przygotowanie

Dopochwowe badanie USG zapewnia dużo lepsze obrazowanie żeńskich narządów płciowych niż USG przez powłoki brzuszne. W rezultacie aktualnie jest to jedno z podstawowych badań, jakie wykorzystuje ginekologia i położnictwo. Kiedy najczęściej wykonuje się badania USG pochwy? Lista wskazań jest długa.

Badanie ginekologiczne USG dopochwowe – wskazania:

  • nieregularne miesiączki lub ich brak;
  • krwawienia zgłoszone przez pacjentkę w trakcie wywiadu, które nie są związane z menstruacją;
  • bóle podbrzusza;
  • podejrzenie zespołu policystycznych jajników;
  • podejrzenie endometriozy;
  • problem z zajściem w ciążę lub liczne poronienia;
  • wczesna ciąża;
  • diagnostyka nowotworów układu rodnego;
  • ocena narządów układu rodnego.

Badanie USG dopochwowe wykonuje się u kobiet, które rozpoczęły współżycie. Stąd też każda aktywna seksualnie pacjentka powinna wiedzieć, jak przygotować się do tego badania. Zalecenia są analogiczne jak w przypadku wszystkich innych badań ginekologicznych i dotyczą prawidłowej higieny. Jednocześnie USG dopochwowe przeprowadza się u pacjentki z opróżnionym pęcherzem moczowym.

Na USG dopochwowe najlepiej zgłosić się po menstruacji. Jedynie w nagłych sytuacjach badanie ginekologiczne USG dopochwowe jest wykonywane w czasie miesiączki.

Jak przebiega USG dopochwowe?

USG dopochwowe jest badaniem bezpiecznym i dokładnym – do obrazowania wykorzystywane są ultradźwięki. Badanie polega na umieszczeniu głowicy aparatu i następnie przesuwaniu jej w pochwie dla uzyskania pełnego obrazu. W przypadku niektórych schorzeń ginekologicznych, np. endometriozy, stanu zapalnego narządów miednicy mniejszej, zrostów wewnątrzotrzewnowych czy ciąży pozamacicznej badanie może powodować bolesność narządów zmienionych chorobowo.

Badanie USG pochwy – przebieg:

  • pacjentka kładzie się na leżankę lub siada na fotel ginekologiczny,
  • lekarz nakłada żel i wprowadza głowicę aparatu do pochwy,
  • czasem w trakcie badania konieczne jest delikatne uciskanie brzucha, aby uzyskać dokładniejszy obraz narządu rodnego.

Dopochwowe badanie USG trwa zwykle kilka minut. W jego trakcie lekarz otrzymuje obraz służący dalszej diagnostyce.

USG dopochwowe – zaufaj profesjonalistom w Ginvita!

Na dopochwowe badanie USG kobiety powinny zgłaszać się raz w roku (podobnie jak do ginekologa). W Ginvita kompleksowo dbamy o zdrowie pacjentek – wykonujemy USG dopochwowe. Badania USG pochwy są przeprowadzane przez lekarzy z dużym doświadczeniem w wykonywaniu tego badania i interpretacji jego wyników.

Wiemy, że badanie ginekologiczne USG dopochwowe może budzić liczne obawy. Właśnie dlatego zawsze rozwiewamy wątpliwości pacjentki oraz dbamy o dobrą atmosferę podczas wizyty. USG dopochwowe jest wykonywane w sterylnym środowisku i zgodnie z najlepszymi standardami.