Cytologia cienkowarstwowa
Lista Lekarzy wykonujących daną usługę
Cytologia cienkowarstwowa, określana również jako cytologia płynna, to jedna z najważniejszych i najskuteczniejszych metod diagnostycznych w dziedzinie ginekologii. Jej rola we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych, zwłaszcza raka szyjki macicy, przyczyniła się do znacznego zmniejszenia liczby zgonów związanych z tą groźną chorobą. Cytologia cienkowarstwowa LBC powinna więc być wykonywana regularnie u każdej kobiety.
Cytologia cienkowarstwowa – dlaczego warto?
Cytologia cienkowarstwowa jest techniką mikroskopową, która polega na analizie pojedynczych komórek pochodzących z szyjki macicy. Proces rozpoczyna się od pobrania wymazu z obszaru tarczy części pochwowej. Następnie szczoteczkę wymazową umieszcza się w specjalnie dobranym podłożu transportowym. W laboratorium wykonuje z niej specjalny preparat diagnostyczny i analizuje mikroskopowo pobrane od pacjentki komórki szyjki macicy.
Cytologia cienkowarstwowa jest stosowana głównie w celu wykrywania zmian dysplastycznych i raka szyjki macicy, dlatego warto zadbać o regularną diagnostykę. Jest ona szczególnie polecana u kobiet po 25. roku życia oraz u pań, w których rodzinach były przypadki raka szyjki macicy. Ważne, aby pacjentki uczestniczyły w programach skriningowych zgodnie z zaleceniami lekarza, umożliwia szybkie rozpoznanie choroby i pozwala na skuteczniejsze, mniej inwazyjne leczenie i oraz poprawia rokowania długoterminowe.
Cytologia cienkowarstwowa ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami cytologicznymi. Wśród nich należy wymienić:
-
Większą czułość – cytologia cienkowarstwowa ma wyższą czułość w wykrywaniu potencjalnych zmian komórkowych niż tradycyjna metoda. Dzięki temu pozwala na wczesne wykrywanie komórek w stadium przedrakowym lub raka, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
-
Mniejszą liczbę fałszywie ujemnych wyników – dzięki jednolitej warstwie komórek zmniejsza się ryzyko przegapienia zmiany nowotworowej, co eliminuje błędne diagnozy.
-
Możliwość dodatkowych badań molekularnych – w cytologii cienkowarstwowej pobrany materiał można poddać badaniom molekularnym, które pozwalają na identyfikację specyficznych biomarkerów związanych z danym rodzajem raka, co ułatwia postawienie precyzyjnej diagnozy i planowanie odpowiedniego leczenia.
Cytologia cienkowarstwowa LBC – przebieg badania
Badanie cytologii cienkowarstwowej jest zazwyczaj bezbolesne i stosunkowo szybkie. Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby przebiegło w komfortowej dla pacjentki atmosferze. W przypadku cytologii cienkowarstwowej, w celu prawidłowego wykonania badania, może być zalecane unikanie stosunków płciowych, korzystania z tamponów lub leków dopochwowych na kilka dni przed wizytą. Cytologia cienkowarstwowa polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, umieszczeniu materiału w specjalnym podłożu transportowym, a następnie już w laboratorium wykonaniu preparatu cytologicznego na specjalnym szkiełku mikroskopowym. Celem jest uzyskanie jednolitej, cienkiej warstwy komórek, aby umożliwić dokładną analizę mikroskopową.
Cytologia cienkowarstwowa LBC w Ginvita
Ginekologia to szczególna gałąź medycyny, która wymaga nie tylko pełnego profesjonalizmu i nowoczesnego sprzętu, ale również delikatności. Wszystkie te elementy znajdziesz w naszych gabinetach, dzięki czemu każda wizyta przebiega w komfortowych warunkach. Zarówno cytologia cienkowarstwowa, jak i USG dopochwowe to badania, które powinny być wykonywane regularnie u każdej kobiety. Ich przystępna cena w zamian za dostęp do najlepszych specjalistów i sprzętów sprawia, że gabinety Ginvita pomogą Ci najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Umów się na wizytę i wykonaj niezbędne badania profilaktyczne bez długiego oczekiwania!