Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Kiedy robić USG piersi

USG Piersi

Z rakiem piersi w Polsce żyje ok. 140 tys. kobiet. Niestety Polki zbyt rzadko się badają i zbyt późno zgłaszają do lekarza! Tymczasem sonomammografia to kluczowe badanie profilaktyczne.

USG piersi to jeden z elementów wczesnej diagnostyki. Poprzez wykorzystanie fali ultradźwiękowych, ultrasonografia pokazuje struktury wewnętrzne kobiecych piersi. Pozwala więc wykryć nie tylko zmiany łagodne, ale także nowotwory złośliwe na wczesnym etapie ich rozwoju.

Kiedy kobieta powinna zgłosić się na badanie USG piersi?

Badanie powinno być przeprowadzane już od 20. roku życia, a następnie powtarzane regularnie co roku. Kobiety z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi i raka jajnika oraz z mutacją w genie BRCA1/BRCA2 powinny wykonywać USG co 6 miesięcy.

Na USG piersi kobiety powinny zgłosić się, gdy zauważą:
- guzki oraz zgrubienia na piersi, wokół sutka i pod pachą,
- powiększone węzły chłonne pod pachami,
- zmianę wielkości lub kształtu piersi,
- przebarwienia na piersiach,
- wciągnięte, zaczerwienione lub owrzodzone brodawki sutkowe,
- wyciek z brodawki sutkowej.

Kobiety naprawdę nie mają się czego obawiać. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Nie emituje też szkodliwego promieniowania, dlatego może być przeprowadzane również podczas ciąży lub karmienia piersią.

Jak przygotować się do USG piersi?

USG piersi najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu (tuż po miesiączce). Jeśli kobieta jest przed krwawieniem, musi pamiętać, że piersi będą napięte i bolesne - może to powodować dyskomfort, a gromadzenie się wody w organizmie utrudnić badanie.

Do USG piersi nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań ultrasonograficznych i zdjąć biżuterię oraz odzież od pasa w górę. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej - ręce powinny być założone za głowę. Lekarz - po nałożeniu specjalnego żelu - przesuwa głowicę USG po skórze piersi. Następnie sprawdza okolice dołów pachowych, by ocenić stan węzłów chłonnych. Wszystko trwa ok. 10–15 minut, a wyniki otrzymuje się od razu.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem. Co więcej tylko w Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności z powodu tego nowotworu!

Wszyscy doskonale wiemy, że wcześnie wykryte zmiany łatwiej leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie sonomammografii.