Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Co to jest cytologia?

Co to jest cytologia?

Cytologia to badanie diagnostyczne i profilaktyczne wykonywane w celu wykrycia nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy które mogą prowadzić do stanów przednowotworowych oraz raka szyjki macicy. Według programu profilaktycznego NFZ badanie należy wykonywać regularnie co trzy lata jednak zaleca się wykonanie cytologii raz na rok. Pierwszą cytologie należy wykonać po rozpoczęciu współżycia. Kobietom nieaktywnym seksualnie zaleca się wykonanie badania w wieku 21-25 lat.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Cytologia polega na pobraniu z tarczy i kanału szyjki macicy komórek nabłonka, które przenosi się na szkiełko i utrwala specjalnym preparatem. Następnie po odpowiednim przygotowaniu oceniane są pod mikroskopem. Pobranie wykonuje się specjalną szczoteczką i jest bezbolesne. Badanie może być wykonane przez ginekologa lub położną.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Na badanie należy zgłosić w dowolnym dniu cyklu jednak nie w czasie krwawienia miesiączkowego. Na 3 dni przed badaniem nie należy wykonywać irygacji pochwy, stosować leków ani środków dopochwowych a 24 h przed należy powstrzymać się od współżycia seksualnego.