Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Jak pobudzić i zatrzymać laktację?

Jak pobudzić i zatrzymać laktację?

Karmienie piersią to z pewnością najzdrowszy sposób żywienia dziecka zalecany przez światowe autorytety naukowe i towarzystwa lekarskie. Umożliwia osiągnięcie optymalnego stanu jego zdrowia i rozwoju. Kobieta z kolei lepiej znosi połóg i szybciej się regeneruje. Często jednak młode mamy mają wątpliwości dotyczące karmienia piersią.

Laktacja polega na wydzielaniu mleka przez gruczoły piersiowe i rozpoczyna się podczas ciąży. Proces ten regulowany jest przez hormony prolaktynę, odpowiedzialną za produkcję pokarmu i oksytocynę, która odpowiada za jego wydzielanie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca (w miarę możliwości) wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Proces ten powinien być kontynuowany tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.

Jak pobudzić laktację?

Zdarza się jednak, że u niektórych mam pojawia się tzw. "kryzys laktacyjny", często nasuwający obawę o odpowiednią ilość pokarmu u mamy. Najczęściej niewystarczająca produkcja spowodowana jest nieprawidłowym przystawianiem dziecka a przez to niedostatecznym pobudzaniem piersi, ale także stanem psychicznym mamy. Innymi przyczynami mogą być problemy zdrowotne mamy ale jest to znikomy procent takich sytuacji.

Pierwszym sposobem na pobudzenie laktacji jest regularne przystawianie dziecka do piersi już od najwcześniejszych chwil po narodzeniu. Mama powinna kontrolować, czy maluch właściwie chwyta pierś, bo to właśnie odpowiednie ssanie pobudza produkcję pokarmu. Drugi sposób to stymulacja piersi poprzez odciąganie ręczne lub laktatorem. Takie działanie w ciągu kilku dni pobudzi gruczoły mlekowe do intensywniejszej pracy.

Trzeba też pamiętać, że stres, niepewność i zmęczenie są wrogami laktacji! Dlatego karmiąca mama nie powinna odmawiać sobie odpoczynku i krótkich drzemek w ciągu dnia. Zaleca się także unikanie sytuacji stresowych i stosowanie technik relaksacyjnych. W naturalnych warunkach jest to zadaniem całej "wioski wsparcia" - jednak w naszych cywilizowanych warunkach okazuje się to często najtrudniejszym wyzwaniem.

Jak zatrzymać laktację?

Zdarza się również tak, że kobieta nie decyduje się w ogóle na karmienie piersią. Może mieć również za dużo pokarmu lub po prostu przychodzi moment na odstawienie malucha od piersi - zaprzestanie karmienia.

Sposobem na zatrzymanie laktacji jest stopniowe skracanie karmień, wydłużanie przerw pomiędzy nimi, zastępowanie karmień innymi posiłkami czy wreszcie zaprzestanie przystawiania malucha do piersi. Gdy gruczoły mlekowe nie dostają bodźców zewnętrznych do produkcji pokarmu – laktacja zaniknie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Gdy jednak odstawienie dziecka od piersi nadal nie przynosi rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednią farmakoterapię.

Jeśli jednak młoda mama ma wątpliwości dotyczące karmienia piersią, warto, żeby zgłosiła się do konsultanta laktacyjnego. W Ginvita Clinic porad dotyczących laktacji udziela lek. Sylwia Jeż, która od wielu lat skutecznie pomaga kobietom prawidłowo karmić piersią i znaleźć w tym radość macierzyństwa.