Cytologia Wrocław
Badanie cytologiczne (cytologia) jest wykonywane w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Przebadanie pobranego materiału pod kątem występowania komórek przedrakowych czy rakowych pozwala wykryć chorobę jeszcze w stadium przed wystąpieniem objawów. Stąd też cytologia jest zaliczana do badań przesiewowych (skriningowych). Jak często należy zgłaszać się na cytologię?
Lista Lekarzy wykonujących daną usługę
Zalecenia do wykonania cytologii
Podstawowym badaniem stosowanym w profilaktyce wtórnej raka szyjki macicy jest cytologia, którą Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wg nowego algorytmu zaleca wykonywać co roku, a w przypadku prawidłowego wyniku – nie rzadziej, niż co 3 lata. U kobiet należących do grupy podwyższonego ryzyka (np. z osłabionym układem odpornościowym) cytologię również wykonuje się częściej, niż co 3 lata.
Badanie ginekologiczne cytologia zalecenia:
- cytologia powinna być przeprowadzona co najmniej 2 dni po zakończeniu miesiączki lub przynajmniej 4 dni przed jej rozpoczęciem,
- na 4 dni przed planowanym badaniem nie należy używać tamponów, przyjmować leków dopochwowych i przeprowadzać irygacji,
- należy zrezygnować ze współżycia na co najmniej 24 godziny przed planowaną cytologią szyjki macicy.
Na wynik badania cytologicznego wpłynąć mogą też stany zapalne. Pacjentka, która zaobserwowała u siebie upławy, powinna zgłosić się na cytologię dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego.
Cytologia – przebieg badania
Ginekologia wykorzystuje do diagnostyki różne badania, a część z nich może wiązać się ze stresem. Cytologia to badanie praktycznie bezbolesne. Pobranie materiału do dalszych badań doświadczonemu ginekologowi zajmuje mniej niż minutę. Pomóc może też odpowiednie przygotowanie i nastawienie – przed wizytą w gabinecie warto się zrelaksować.
Cytologia – przebieg badania:
- pacjentka siada na fotel ginekologiczny,
- ginekolog umieszcza w pochwie wziernik,
- za pomocą specjalnej szczoteczki zostaje pobrany materiał,
- materiał zostaje przekazany do laboratorium,
- wynik badania cytologicznego jest gotowy po około 10-14 dniach.
Wynik cytologii najczęściej jest omawiany przez lekarza na kolejnej wizycie pacjentki. Gdyby wzbudzał on podejrzenia, pacjentka zostanie poinformowana telefonicznie o konieczności skontaktowania się z ginekologiem.
Cytologia w bezpiecznej atmosferze w Ginvita
Klinika Ginvita to miejsce, w którym pacjentki mogą wykonać badanie ginekologiczne – cytologię. Proponujemy dwa rodzaje badań cytologicznych:
- cytologia konwencjonalna – pobrany materiał zostaje przeniesiony na szkiełko i następnie przekazany do laboratorium,
- cytologia cienkowarstwowa (cytologia na podłożu płynnym, LBC) – rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jako dużo dokładniejsza. Pobrany na szczoteczkę materiał zostaje umieszczony w pojemniku z zabezpieczającym go płynem; dzięki zastosowaniu specjalnej szczoteczki lekarz może w sposób dokładny pobrać materiał do dalszych badań. Cytologia na podłożu płynnym daje mniej odczytów fałszywie ujemnych i umożliwia dalsze badanie pobranego materiału w kierunku potwierdzenia obecności wirusa brodawczaka ludzkiego ( HPV).
Lekarze z naszego zespołu są świadomi tego, że niektóre pacjentki odczuwają podczas cytologii lekki dyskomfort – dlatego jest przeprowadzana delikatnie, ale starannie, aby ponawianie badania nie było konieczne. Pracujących w Ginvita ginekologów wyróżnia też indywidualne podejście do pacjentek i umiejętność wytłumaczenia zrozumiałym językiem nawet skomplikowanych zagadnień.