Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Biopsja endometrium

Lista Lekarzy wykonujących daną usługę

Biopsja endometrium to zabieg wykonywany w celach diagnostycznych, który wykorzystywany jest do oceny stanu zdrowia układu rozrodczego u kobiet. W praktyce biopsja błony śluzowej macicy nie jest skomplikowana, a pobrany wycinek zbadany pod mikroskopem pozwala lekarzom na dokładną ocenę zdrowia macicy, identyfikację patologii oraz wykluczenie lub potwierdzenie różnych schorzeń.

Biopsja macicy a wskazania

Biopsja diagnostyczna endometrium wykonywana jest, kiedy istnieją ku temu wskazania. Zabieg najczęściej stosowany jest w celu:

  • Diagnozy nieprawidłowych krwawień z macicy – częste i nieregularne krwawienia z macicy mogą być objawem różnych nieprawidłowości, takich jak polipy, przerost endometrium, mięśniaki macicy, a nawet nowotwory. Biopsja pozwala na dokładne określenie przyczyny tych krwawień i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

  • Oceny niepłodności – niepłodność u niektórych pacjentek może być związana z nieprawidłowościami w endometrium, które utrudniają zagnieżdżenie zarodka. Biopsja pozwala na ocenę zdrowia błony śluzowej macicy np. pod kątem przewlekłego stanu zapalnego, czy zaburzeń immunologicznych.

  • Wykrywania raka endometrium – biopsja jest wykorzystywana do wykrywania potencjalnych zmian nowotworowych w tkankach. Wczesne wykrycie raka trzonu macicy może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i poprawić rokowania.

Biopsja ginekologiczna – przygotowanie i przebieg zabiegu

Biopsja błony śluzowej macicy wykonywana jest przez lekarza ginekologa. Przed przystąpieniem do pobrania wycinka specjalista przeprowadza z pacjentką wywiad, w którym pyta o istniejące schorzenia, przyjmowane leki oraz historię choroby. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wstrzymanie się od stosunku płciowego przez pewien czas przed planowanym zabiegiem. Warto to omówić podczas konsultacji.

Sam zabieg biopsji jest praktycznie bezbolesny i nie należy się go obawiać. Lekarz wprowadza cienką rurkę do macicy i za pomocą delikatnej próżni pobiera niewielką ilość tkanki z błony śluzowej jamy macicy. Jest to najczęściej stosowana metoda, która może być przeprowadzona ambulatoryjnie. Następnie pobrany wycinek umieszczany jest w sterylnym pojemniku z podłożem transportowym, w którym przekazywany jest do badania w laboratorium histopatologicznego.

Biopsja endometrium w Ginvita

Biopsja ginekologiczna to zabieg, który wymaga odpowiedniego podejścia i komfortowych warunków. W naszych gabinetach kładziemy szczególny nacisk na wysokiej jakości, nowoczesny sprzęt oraz indywidualne podejście do każdej pacjentki. Ginekologia to szeroka gałąź medycyny, jednak nasi lekarze mają wiedzę i niezbędne doświadczenie, aby nieść profesjonalną pomoc i wsparcie dla każdej pacjentki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymasz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania, a wykonane badania pozwolą postawić trafną diagnozę i rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie. Skorzystaj z usług Ginvita i przekonaj się, że wizyta u ginekologa wcale nie musi być przykrym obowiązkiem!