Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Polipy macicy - sprawdź co musisz wiedzieć

 Polipy macicy - sprawdź co musisz wiedzieć

Czym są polipy macicy?

Polipy macicy są jednym z najczęstszych schorzeń ginekologicznych, dotykających kobiety w różnych grupach wiekowych. To przerośnięte fragmenty błony śluzowej zazwyczaj o wielkość od kilku mm do 3 cm, które składają się z tkanki naczyniowej, gruczołowej, włóknisto-mięśniowej i łącznej.

Rozróżniamy 2 typy polipów: szyjki i jamy macicy i szacuje się, że dotyczą one około 6-12% kobiet. Powstają pod wpływem zaburzeń hormonalnych - głównie nadmiaru estrogenów. Ryzyko ich rozwoju wzrasta z wiekiem, niestety narażone są na nie także kobiety z:

 • otyłością;
 • cukrzycą;
 • endometriozą;
 • nadciśnieniem tętniczym.

Jakie dają objawy?

Polipy macicy często są bezobjawowe i zdarza się, że wykrywane są dopiero podczas rutynowych badań ginekologicznych. Jednak niektóre kobiety doświadczają pewnych objawów, które mogą sugerować obecność polipów. Wśród najczęstszychobjawów należy wymienić:

 • krwawienia międzymiesiączkowe, zarówno lekkie jak i obfite mogą być sygnałem, że w macicy rozwijają się polipy;
 • nietypowe krwawienia miesiączkowe, takie jak wydłużony czas trwania miesiączki lub obfite krwawienia miesiączkowe, także długie plamienia pomiesiączkowe;
 • krwawienia po stosunku seksualnym.

Czy polipy wpływają na płodność?

Odpowiedź jest zależna od kilku czynników, takich jak rozmiar polipów, ich lokalizacja oraz obecność innych schorzeń. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy polipy są duże lub rozmieszczone w okolicy ujścia jajowodów, mogą one utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy, co może prowadzić do niemożności zajścia w ciążę. Ponadto, polipy mogą powodować nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie endometrium.

Jeśli polip jamy macicy zostanie wykryty, kiedy kobieta spodziewa się już dziecka, ginekolog prowadzący monitoruje sytuację na bieżąco. Najczęściej ewentualne usunięcie polipa odbywa się po rozwiązaniu. Często nie jest to konieczne, ponieważ może on samoistnie złuszczyć się podczas porodu.

Jak wygląda leczenie?

Jeśli kobieta zaobserwuje krwawienia z dróg rodnych lub bóle podbrzusza, zawsze zaleca się wizytę u ginekologa. Gdy dojdzie do wykrycia polipa szyjki macicy czy jamy macicy, lekarz podejmie decyzję o dalszym indywidualnym postępowaniu.

Leczenie zależne jest od:

 • wieku pacjentki;
 • rozmiary polipów;
 • objawów;
 • potencjalnych problemów z płodnością.

Ostateczny wybór terapii należy do lekarza prowadzącego. Jeśli polipy są małe i nie powodują objawów, lekarz nie musi decydować się na interwencję medyczną, a jedynie na monitorowanie zmian. W przypadku większych lub rosnących polipów wskazane złotym standardem jest usunięcie polipów endometrialnych na drodze histeroskopii lub abrazji jamy macicy. Jest to rodzaj prewencji onkologicznej, ponieważ do 1% polipów zawiera utkanie raka endometrium.

Decyzja o zabiegu jest podejmowana wyłącznie po dokładnej ocenie sytuacji klinicznej, wyników badań oraz decyzji pacjentki.

Nie martw się, jeśli polipy macicy dotyczy właśnie Ciebie. Polipy zwykle mają łagodną postać, a ich wczesne wykrycie i leczenie, przyczynią się do zmniejszenia objawów i poprawy jakości Twojego życia.