16 wrzesień, 2022
Co powinnaś wiedzieć o połogu?
Krwawienie z dróg rodnych, smutek poporodowy (tzw. baby blues), walka o utrzymanie laktacji - to tylko część trudności, z którymi może zmagać się kobieta. Niestety zwłaszcza młode mamy często wstydzą się z kimś porozmawiać o dolegliwościach związanych z połogiem.
Tymczasem jest to naturalny proces, podczas którego w ciele kobiety dzieje się bardzo dużo zarówno pod względem fizjologicznym, jak i emocjonalnym. Okres ten rozpoczyna się zaraz po urodzenia dziecka i oznacza laktację, czyszczenie się organizmu oraz powrót narządu rodnego do „formy” sprzed ciąży. Podczas połogu dochodzi m.in. do gojenia się ran poporodowych oraz zmian w układzie hormonalnym i krwionośnym. Zwykle proces ten trwa 6-8 tygodni. Choć według WHO pełna regeneracja może zająć nawet 2 lata!
Kiedy podczas połogu powinnaś zgłosić się do lekarza?
Niektóre dolegliwości po urodzeniu dziecka są zupełnie naturalne. Mogą jednak pojawić się też takie, które powinny skłonić Cię do pilnego zgłoszenia się do lekarza.
Naturalne jest:
-bardzo częste oddawanie moczu,
-nadmierne pocenie się,
-obrzęki kostek (w pierwszych dniach po porodzie),
-obniżenie nastroju, nie zaburzające funkcjonowania codziennego,
-zwiększone krwawienie podczas karmienia dziecka,
-uczucie przepełnienia w pochwie – „wypadania” macicy,
-uczucie rozluźnienia lub uczucie ciągnięcia przy wejściu do pochwy.
Dolegliwości, które powinny niepokoić:
-bolesne, obrzmiałe piersi z twardymi guzami,
-nagłe obfite krwawienie z dróg rodnych,
-zmiana na nieprzyjemny zapach odchodów,
-wydzielina ropna z rany po cięciu cesarskim,
-niemożność oddania moczu,
-nagłe
bolesne obrzęki kończyn,
-gorączka,
-duszność,
-obniżenie nastroju uniemożliwiające codzienne funkcjonowania.
Pierwsza wizyta u ginekologa po połogu
Przez 6 tygodni połogu opiekę nad Tobą i dzieckiem sprawuje położna. Po tym okresie, nawet jeśli wszystko będzie się świetnie goiło, a Ty będziesz czuła się bardzo dobrze, koniecznie udaj się do ginekologa. Lekarz musi sprawdzić, czy na pewno organizm prawidłowo się zregenerował po ciężkich 9 miesiącach i po porodzie.
Ginekolog zbada między innymi, czy Twoja macica wróciła do wielkości sprzed ciąży oraz czy nie pojawił się stan zapalny w szyjce macicy. Oceni rany poporodowe (pęknięcia, nacięcia czy miejsca po założeniu szwów). Może także dać Ci "zielone światło" do powrotu do aktywności fizycznej i współżycia seksualnego. A jeśli będziesz chciała, dobierze Ci również odpowiednią metodę antykoncepcji na czas karmienia piersią. Warto tu przypomnieć, że podczas pierwszej wizyty po porodzie nie wykonuje się cytologii. Najlepiej przeprowadzić ją 6 miesięcy po urodzeniu dziecka, chyba że nie miałaś wykonywanej cytologii w czasie ciąży lub Twój lekarz zdecyduje inaczej.
Pamiętaj, że w trakcie takiej pierwszej wizyty możesz porozmawiać o innych ewentualnych dolegliwościach i wątpliwościach. Śmiało więc pytaj i proś o wyjaśnienia, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża. Masz prawo nie wiedzieć, a Twój ginekolog jest po to, by pomóc Ci w tym trudnym okresie.