Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

USG tarczycy Wrocław

USG tarczycy Wrocław

Nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca ma wpływ na cały organizm. Aby ocenić stan tego gruczołu, wykonuje się badania laboratoryjne i USG tarczycy. Ultrasonografia pozwala sprawdzić, czy wielkość tarczycy nie odbiega od prawidłowej i czy w miąższu nie występują zmiany. Kiedy przeprowadza się badanie USG tarczycy i jak się ono odbywa?

Lista Lekarzy wykonujących daną usługę

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Podstawowym powodem wykonania USG tarczycy jest zalecenie lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu lub zapoznaniu się z wynikami badań diagnostycznych, lekarz endokrynolog może zdecydować o poszerzeniu diagnostyki, zlecając badanie ultrasonograficzne tarczycy. Badanie tarczycy USG wykonuje się też kontrolnie u osób obciążonych ryzykiem wystąpienia schorzeń i nowotworów tego gruczołu.

Tarczyca USG – pozostałe wskazania do wykonania badania:

  • problemy z połykaniem lub powtarzające się duszności – USG tarczycy wykonuje się po wykluczeniu chorób układu oddechowego;
  • odbiegające od normy wyniki badań hormonalnych;
  • utrzymująca się przez dłuższy czas chrypka;
  • usunięcie nowotworu tarczycy – konieczne jest wówczas cykliczne sprawdzanie stanu organu, aby zareagować na ewentualny nawrót choroby;
  • powiększone wole – często można je wyczuć już podczas badania palpacyjnego;
  • zwiększenie się obwodu szyi pacjenta – USG tarczycy jest jednym z badań, które może pomóc w ustaleniu przyczyny;
  • kontrola stanu stwierdzonych już zmian;
  • monitorowanie chorób zapalnych tarczycy – badanie tarczy USG wykonuje się u pacjentów, u których zdiagnozowano m.in. chorobę Hashimoto;
  • dolegliwości wskazujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Przeprowadzenie badania USG tarczycy może być konieczne również po wykonaniu innych badań, których wyniki wskazują na problem z tym gruczołem. Badaniami uzupełniającymi ultrasonografię są m.in. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie tarczycy USG jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga też od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed rozpoczęciem badania radiolog prosi jedynie o odsłonięcie szyi oraz zdjęcie biżuterii z tego obszaru ciała. Stąd też na USG tarczycy najlepiej nie zakładać odzieży zakrywającej szyję, np. swetra typu golf.

USG tarczycy – przebiega badania:

  • pacjent zdejmuje biżuterię, odsłania szyję i kładzie się na leżankę;
  • lekarz nakłada specjalny żel na obszar, który będzie badany;
  • dociskając głowicę aparatu do skóry, lekarz uzyskuje obraz, który następnie opisuje.

Badanie USG tarczycy nie trwa dłużej niż kwadrans. Po badaniu pacjent może prowadzić pojazdy czy uprawiać sport – w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń.

Profesjonalne badanie USG tarczycy w Ginvita

Radiologia umożliwia ocenę stanu różnych organów wewnętrznych i jest nieocenioną pomocą w stawianiu diagnozy. Stąd też w klinice Ginvita proponujemy badanie USG tarczycy. Jest ono wykonywane przez doświadczonych w zakresie obrazowania ultrasonograficznego lekarzy endokrynologów i radiologów przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Pacjenci, którzy zdecydują się na USG tarczycy w Ginvita, mogą też liczyć na profesjonalne podejście i zrozumienie.