Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

USG jamy brzusznej Wrocław

USG brzucha, czyli ultrasonografia jamy brzusznej, to bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie diagnostyczne pozwalające ocenić stan organów wewnętrznych zlokalizowanych w tej części ciała. Wskazań do wykonania USG jamy brzusznej jest wiele. Co trzeba wiedzieć o tym badaniu? Jak się do niego przygotować, aby radiolog nie miał problemu z oceną stanu narządów?

Lista Lekarzy wykonujących daną usługę

Kiedy wykonuje się USG jamy brzusznej?

Najczęściej na badanie USG jamy brzusznej pacjenci zgłaszają się dlatego, że lekarz zlecił im to badanie po przeprowadzeniu wywiadu. Opis przygotowany przez radiologa po zbadaniu pacjenta pozwala lekarzowi potwierdzić podejrzenia i postawić diagnozę. Lista powodów, dla których lekarz kieruje na badanie jamy brzusznej USG, jest długa. Podstawowym wskazaniem, dla którego jest wykonywana ultrasonografia jamy brzusznej, jest ból, także ten spowodowany urazem.

Inne wskazania do wykonania USG brzucha:

  • pojawienie się wyczuwalnych guzków,
  • trwające od pewnego czasu wymioty lub biegunki,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • nagła utrata wagi,
  • nawracające wzdęcia brzucha,
  • powtarzające się kolki – u dzieci.

Badanie brzucha USG pozwala sprawdzić, czy w budowie organów wewnętrznych nie występują anomalie i ocenić ich stan po urazie. USG brzucha wykorzystuje się też do wykrycia różnych chorób i nieprawidłowości (np. stanu zapalnego otrzewnej czy zmian nowotworowych), stąd też warto je wykonywać profilaktycznie co 2 lata.

USG jamy brzusznej – przygotowanie

USG brzucha należy do badań wymagających od pacjenta przygotowania – zalegająca treść pokarmowa i gaz w jelitach mogą uniemożliwić ocenę organów wewnętrznych. Czego należy unikać przed badaniem USG jamy brzusznej? Zalecenia dotyczą spożywania posiłków i napojów przed wizytą w gabinecie. Jednocześnie różnią się one w zależności od tego, czy mowa o dorosłych, czy najmłodszych pacjentach.

USG jama brzuszna dorośli pacjenci – przygotowanie:

  • w dzień poprzedzający badanie USG brzucha należy wdrożyć dietę lekkostrawną oraz powstrzymać się od picia napojów gazowanych, kawy i herbaty;
  • na dzień przed USG jamy brzusznej można przyjąć tabletki usuwające powietrze z przewodu pokarmowego – zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • co najmniej 6 godzin przed USG brzucha nie należy spożywać żadnych pokarmów (ultrasonografia jamy brzusznej powinna być wykonana czczo), palić papierosów i żuć gumy;
  • w dniu badania można wypić niewielką ilości wody niegazowanej, przy czym należy ją popijać małymi łykami;
  • pacjenci przyjmujący leki powinni skonsultować ich przyjmowanie w dzień wykonania USG brzucha z lekarzem.

Dzieci, u których ma zostać wykonane badanie jamy brzusznej USG, również powinny być na czczo. Wymagany odstęp od ostatniego posiłku jest jednak krótszy: u niemowląt wynosi 1,5 godziny, u dzieci w wieku od 1 do 5 lat – 2 godziny, a u dzieci powyżej 5 lat – 4 godziny.

USG jamy brzusznej – zaufaj profesjonalistom w Ginvita!

Jedną ze specjalizacji naszej kliniki Ginvita jest radiologia, w ramach której wykonujemy badanie USG jamy brzusznej. Ultrasonografia jamy brzusznej jest przeprowadzana przez lekarzy o odpowiednich kwalifikacjach i indywidualnym podejściu do pacjenta. W Ginvita radiolodzy korzystają z nowoczesnego sprzętu, który – w połączeniu z ich doświadczeniem – pozwala postawić prawidłową diagnozę.