Zadzwoń do nas

+48 71 881 09 70

Punkt pobrań Wrocław

Oferujemy szeroki zakres badań - laboratoryjnych, mikrobiologicznych, genetycznych, nieinwazyjnych prenatalnych.

Badania laboratoryjne z krwi

Badania laboratoryjne pozwalają na ogólną ocenę stanu zdrowia, a także na zauważenie ewentualnych nieprawidłowości lub niedoborów. Należą do nich m.in.: morfologia (określa liczbę białych i czerwonych krwinek i płytek krwi, stężenie hemoglobiny, itp.), glikemia (określa poziom glukozy we krwi), hormony tarczycy, badanie krzepliwości krwi, profil lipidowy (określający ilość cholesterolu i trójglicerydów we krwi), próby wątrobowe (oceniają stan wątroby) czy OB i CRP. Bardzo ważne jest, by regularnie wykonywać rutynowe badania krwi, ponieważ pozwalają na szybkie wykrycie chorób mogących nawet zagrażać życiu pacjenta. Wszystkie podane powyżej badania powinno się corocznie wykonywać, żeby kontrolować stan swojego zdrowia.

Badania mikrobiologiczne

Obok szeroko znanych badań z krwi i moczu istnieją także badania mikrobiologiczne, które pozwalają na wykrycie drobnoustroju chorobotwórczego w pobranym materiale i stwierdzeniu jego wrażliwości na antybiotyki. Materiał może być pobierany z wielu miejsc, tj. jama nosowo-gardłowa, uszy, oczy, drogi rodne u kobiet, cewka moczowa czy dolne drogi oddechowe. Badania te umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie obecności drobnoustroju w organizmie, a także obranie najlepszej możliwej drogi leczenia dla danej choroby. Badania mikrobiologiczne powinno się wykonać po zauważeniu u siebie objawów chorobowych, np. gorączki, kaszlu, powiększenia węzłów chłonnych czy bólu mięśni i trudności w przełykaniu.

Badania genetyczne

Badania genetyczne można wykonać zarówno przed narodzinami (z krwi matki), jak i już po urodzeniu (ze śliny dziecka). W laboratorium na podstawie pobranego materiału analizowane jest DNA dziecka, co umożliwia wykrycie lub wykluczenie ewentualnych zmian genetycznych u malucha. Najczęściej mowa tu o schorzeniach kardiologicznych lub onkologicznych, a także zaburzeniach metabolicznych. Wykonanie takich badań pozwala to na podjęcie najlepszej ścieżki działania dla lekarza prowadzącego, ale też dla rodziców i rodziny.

Test Harmony

Test Harmony (inaczej nazywany testem Veracity) to nowoczesne i nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala na dokładne zmierzenie ilości wolnego DNA płodowego we krwi matki, co pozwala wykluczyć występowanie powikłań związanych z nieprawidłową liczbą chromosomów u dziecka. Można wykonywać je już od 10 tygodnia ciąży, również dla ciąż bliźniaczych. Test Harmony jest dużo bardziej precyzyjny i odnosi większe sukcesy w wykrywaniu ewentualnych wad u płodu niż np. zwykły test przesiewowy. Do tego jest bardzo prosty – pacjentka musi tylko przyjść na pobranie krwi, a pozwala na wykrycie wielu zaburzeń, m.in.:

  • zespół Downa
  • zespół Edwardsa
  • zespół Patau
  • zespół XXX
  • zespół Jacobsa
  • zespół Turnera
  • zespół DiGeorge’a
  • zespół Smith-Magenis

Punkt pobrań Wrocław

,

badania genetyczne Wrocław