9 grudzień, 2022
Niepłodność - przyczyny i diagnostyka
Z niepłodnością zmaga się ponad 20% par w Polsce! Często towarzyszą jej niepewność, nerwy i stres. Zwłaszcza, że problem niepłodności dotyczy obu partnerów a postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne może być długie i żmudne.
Jak wygląda pierwsza konsultacja nieplodnościowa?
Do wizyty wprowadzającej nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Na takie spotkanie powinni zgłosić się oczywiście oboje partnerzy starający się o dziecko.
Muszą zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Warto też wcześniej spisać takie informacje, jak:
- czas starania o dziecko,
- dotychczasowa historia leczenia pary,
- przebieg cyklI miesiączkowych (długość, regularność, charakter),
- przebieg wcześniejszych ciąż (w przypadku niepłodności wtórnej),
- styl życia (stres, alkohol, papierosy),
- historia chorób przewlekłych,
- przebyte operacje, choroby zakaźne, nowotworowe i ginekologiczne,
- przypadki niepłodności i wady wrodzone w rodzinie.
Podczas pierwszego spotkania lekarz odpowie na pytania, zleci ewentualnie inne potrzebne badania oraz omówi dalsze kroki postępowania.
Problemy z owulacją oraz zaburzenia hormonalne i anatomiczne to główne powody niepłodności u kobiet. Jedną z przyczyn jest tzw. czynnik jajowodowy. Do jego oceny wykorzystuje się badanie drożności jajowodów.
U większości kobiet wykonuje się HSG (histerosalpingografię). To badanie rentgenowskie pozwala ocenić jamę macicy i drożność jajowodów po podaniu kontrastu. Alternatywa to sonoHSSG, w którym wykorzystywany jest aparat USG.
Problem z płodnością u mężczyzn najczęściej wynika z obniżonych parametrów nasienia: ich niewielką liczbą, małą ruchliwością lub nieprawidłową morfologią. Wpływ na to mają przebyte choroby, urazy, zmiany chorobowe w obrębie jąder, a także styl życia (otyłość, nieprawidłowa dieta).
Gorsze parametry nasienia mogą mieć również mężczyźni palący, nadużywający alkoholu i pracujący w szkodliwych warunkach.
Mężczyzna powinien wykonać rozszerzone badanie nasienia. Jest ono niebolesne i nieinwazyjne, choć dla niektórych panów może być nieco krępujące.
Oczywiście pełną diagnostykę i ewentualne dalsze kroki terapeutyczne ustala lekarz prowadzący indywidualnie dla każdej pary w oparciu o aktualną wiedzę medyczną i rekomendacje lecznicze.
Problem z niepłodnością wprowadza duże zamieszanie w życiu pary zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Trzeba jednak pamiętać, że osoby starające się o dziecko nie są w tym same. Lekarzom również zależy na tym, by partnerzy doczekali się upragnionej pociechy. I zrobią wszystko, by pomóc parze w spełnieniu ich marzenia.